Prowadzenie fundacji charytatywnej

31 grudnia 2014 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Prowadzenie fundacji charytatywnej Fundacja charytatywna budzi sympatię większości ludzi na świecie. Fundacja charytatywna to oczywiście organizacja, której celem przyświecającym jest niesienie pomocy ludziom potrzebującym i skrzywdzonym przez los. Zadaniem takich fundacji jest organizowanie pieniędzy, czy dóbr materialnych w celu przekazania zebranych środków na cele wyższe i oczywiście takie, które są szczytne i szlachetne. Organizacje charytatywne bardzo często zajmują się przypadkami, w których jakieś dziecko jest poszkodowane, lub potrzebuje natychmiastowo pieniędzy na jakąś bardzo skomplikowaną operacje, a niestety rodzice czy opiekunowie danego dziecka nie posiadają funduszy na przeprowadzenie danej operacji. Najczęściej w takich sytuacjach rodzice kierują swoją swoje prośby do danej organizacji charytatywnej i wtedy organizacja charytatywna ogłasza wielką akcję, która ma na celu zebrania odpowiedniej sumy pieniędzy na daną operację. Jest to bardzo szczytny cel i bardzo często taka akcja odnosi sukces, co jest bardzo ważne dla danego dziecka.

Tragedia, na przykładzie Makbeta

28 grudnia 2014 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Tragedia, na przykładzie Makbeta Tragedia jest gatunkiem dramatycznym, w którym akcje utworu kończy zawsze śmierć bohatera. Klęską głównej postaci zawsze jest nie unikniona, nie zależnie od tego jaką drogę wybierze, zawsze będzie na przegranej pozycji. Porażka jest nie unikniona, ponieważ od samego początku bohater wplątany zostaję w walkę z swoimi ambicjami, które hamowane są przez ogólnie przyjęte prawa. Tak bohater dramatu staje się osobą która musi zmagać się z ustalonymi zasadami moralnymi, dobrem a złem, czy też siłami pozaziemskimi. Tragizm polega na tym iż nie zależnie jaką decyzje podejmie nasz bohater, musi ona skończyć się klęską. Można powiedzieć że bohater, płaci w ten sposób za swoje grzechy. W Makbecie bohater, musi wybrać czy wejść na drogę zbrodni i zostać królem, czy też pozostać dawnym Makbetem, który jest wiernym sługa Dunkana. Makbet jest tu całkowicie rozdarty, z jednej strony ciągle kuszony jest przez przepowiednie czarownic, ponadto napiera na niego Lady Makbet, oraz jej chore ambicje. Ma pełną świadomość iż zdobycie trony jest jego marzeniem, nie wie co wybrać. Gdyby zrezygnował z drogi zła, straciłby żonę, swoje marzenia, swoje szczęście rodzinne. Jednak wejście na drogie zbrodni, automatycznie spowodowałoby upadek moralny Makbeta. Człowiek ten był w sytuacji bez wyjścia, mógł stracić wszystko, lub stać się podłym człowiekiem, po to by w nieczysty sposób osiągnąć sukces.

Pan Tadeusz wykształcony młodzieniec, z dużym wdziękiem

28 grudnia 2014 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , ,

Pan Tadeusz wykształcony młodzieniec, z dużym wdziękiem Tadeusz jest tytułowym bohaterem, tej powieści, to wokół niego toczy się akcja utworu. To wykształcony młody szlachcic, który wrócił z długiej podróży, podczas której przebywał na studiach. Jest on przedstawicielem złotej młodzieży, która była nadzieją polski, na lepsze jutro. Jest to syn Jacka Soplicy, oraz ubogiej dziewczyny, z którą on się ożenił. Tadeusz wychowywał się bez matki, która zmarła w krótkim czasie po porodzie swojego dziecka. Nasz bohater od dziecka wychowywał się u stryja, który był Sędzią. Wychowywany był w duchu patriotycznym, w przekonaniu iż musi służyć swojej ojczyźnie, wychowanie te było bardzo tradycyjne. Sam Tadeusz wspomina właśnie tak dom w którym spędził dzieciństwo. Człowiek ten jest godnym wzorcem do naśladowania. Ze względu na pęd do wiedzy, oraz jego zachowanie. Pomimo młodego wieku jest to człowiek dojrzały, który z spokojem i rozwagą patrzy w przyszłość, nie myśląc tylko o zabawie. Wiemy iż zakochany jest w młodej dziewczynie, która nie pozostaje obojętna na jego zaloty. Obydwoje odwzajemniają swoje uczucia, co więcej nie długo mają zamiar się pobrać. Moim zdaniem każdy szlachcic, powinien być taki jak Tadeusz, gdyby choć połowa Polskiej szlachty była taka jak on, nasz kraj z pewnością wyglądałby inaczej, kto wie czy nie lepiej. Pan Tadeusz jak tytułowa postać, podoba mi się najbardziej.

Rozboje Kmicica i jego bandy

27 grudnia 2014 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , ,

Rozboje Kmicica i jego bandy W drugim rozdziale Kmicic przyjeżdża do dworu Lubiczu. Tam spotyka swoich kompanów, którzy wcześniej popełnili poważne zbrodnie, jednak osoba Kmicica chroni ich przed wymiarem sprawiedliwości. W zamian ludzie ci są mu do końca oddani. Sam Kmicic po przyjeździe do posiadłości, zostaje witany chlebem i solą przez czeladź, która chciała godnie przyjąć gościa. Kmicic od razu po przybyciu chce obejrzeć gospodarstwo, jak powinien robić to prawdziwy gospodarz. Jednakże pod namową swoich kolegów, postanawia przełożyć to na jutrzejszy dzień. Osoby zebrały się przy jednym stole, po czym zaczęły pić alkohol, który lał się tam w dużych ilościach. Uczestniczy tej libacji alkoholowej, zaczęli strzelać pomiędzy rogi wiszące na ścianie, przy okazji trafiając rodzinne zdjęcia zawieszone na ścianie. Całą to zabawę obserwują służące, zaglądające z przerażeniem przez okno. Bawiący się szybko spostrzegli owe kobiety, po czym zaczęli je gonić. Służki nie zdarzyły uciec przed pijanymi mężczyznami, zostały zawleczone do pokoju. W tym rozdziale autor, chciał zobrazować rozmiary pijaństwa szlachty, która słynęła ze słabości do alkoholu. Widzimy przecież ze Kmicic zrezygnował nawet z czynności administracyjnych tylko po to by bawić się ze swoimi kompanami. Oczywiście nie opowiem tego tak świetnie jak książka, zachęcam więc każdego do zgłębienia tej wspaniałej lektury. Poza tym każdy kto chodzi do szkoły Przeczytać Potop będzie musiał.

Wątek miłosny w Potopie

27 grudnia 2014 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , ,

Wątek miłosny w Potopie Potop to nie tylko książka pisana o pijących kompanach Kmicica i o burdach które wszczynali. To również książka o wątku romantycznym. Wątek ten bezpośrednio związany jest z osobą Kmicica i Oleńki. Kmicic po powrocie z Upity, wpada do domu Oleńki, ta oznajmia mu ze wstydzi się za jego czyny i nie godziwości. Miedzy innymi chodzi jej o wychłostanie burmistrza, jak również to co zrobił oficerom, którzy nago zostali przeciągnięci po śniegu. Oleńka wie także o libacjach jego, oraz kompanów. Karzę mu wybierać między sobą a nimi. Kmicic nie widział takiego problemu, po czym odszedł. Jednakże wrócił za chwile padając na kolana i płacząc przy nogach Oleńki. W międzyczasie jego kompani zatrzymali się w pewnej karczmie, gdzie chcieli zatańczyć z miejscowymi dziewczynami. Gdy jednakże seniora rodu sprzeciwia się temu, wybucha bójka. Kmicic wyrusza do swych kompanów, gdzie zastaje tylko jednego żywego, który mówi mu o wszystkim co tam miało miejsce. Była to miejscowość Wolomtowicze, na która Kmicic wyruszył wraz z swoim Wojskiem, paląc domostwa, oraz mordując ludzi. Sam zaczął być ścigany przez okoliczną ludność. Schronił się w dworku u Oleńki, ta skłamała mówiąc iż nie ma go w domu. Mieszkańcu szukający Kmicica, postanowili iść dalej wierząc Oleńce na słowo, gdy tylko zagrożenie minęło, Oleńka kazał uciekać Kmicicowi, mówiąc mu iż nie nawiedzi go za to co zrobił.

« poprzednie  

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa. http://www.tab-studio.com