Nietolerancja

31 stycznia 2015 | Kategoria: Cechy | Tagi: , ,

Nietolerancja Mimo, że w naszych oczach uważamy się za naród niezwykle tolerancyjny, nie jesteśmy tacy. Wystarczy sięgnąć pamięcią do wydarzeń ostatniego stulecia – na przykład nietolerancja w stosunku do Żydów. Uważamy ich za naród gorszy, za naród, który bogaci się na krzywdzie Polaków. Widzimy niestety ich bogactwa, nie dostrzegamy ilości pracy, jaka wkładają, aby to bogactwo zdobyć. Ale nie trzeba sięgać pamięcią wstecz, aby wskazać nam naszą nietolerancję. Nie tolerujemy ludzi o innej tolerancji seksualnej. Odsuwamy się od nich, patrzymy na nich nie jak na normalne osoby, nie oceniamy ich osobowości, lecz patrzymy przez pryzmat „łóżka”. Nie tolerujemy również osób niepełnosprawnych, uważając ich za osoby mniej wartościowe. Wystarczy przyjrzeć się zakładom pracy – trudno tam znaleźć pracownika niepełnowartościowego. Nie tolerujemy inności. Uważamy, że wszyscy powinni być tacy jak my. Każde odstępstwo od utartej normy traktujemy z wrogością. Nasza nietolerancja wychodzi też w sytuacjach, które w naszych oczach stanowią dla nas zagrożenie. Na przykład – gdy ktoś próbuje wybudować dom dla ludzi chorych na AIDS, narkomanów, ludzi, którym w życiu się podwinęła noga, całe miejscowości potrafią się zjednoczyć by zablokować taką budowę.

Senator i jego prawdziwe oblicze

27 stycznia 2015 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Senator i jego prawdziwe oblicze Bal u Senatora, odbywał się w Wilnie. Ludzie tam zgromadzeni bez trosko rozmawiali i grali w karty. Senator Nowosilcow, Doktor, Bajkow i Pelikan, wspomnieli o sprawię Rollinsona, mianowicie został on ciężko pobity, w trakcie przesłuchiwania, po czym zachorował. Senator był bardzo oburzony faktem, iż więzień ten dalej żyje. Na salę gdzie znajdował się Nowosilcow, wchodzi matka Rollinsona, pani Rollison prosi o widzenie z synem, lub dopuszczenie do niego księdza. Senator udał iż nie wie o czym ta kobieta mówi, obiecał jednak zapoznać się z tą sprawą. Matka przyjęła jego tłumaczenie, co więcej uznała nawet iż jest on dobrym człowiekiem. Po wyjściu kobiety Senator, wydał rozkaz, by umożliwić jej spotkanie z synem. Doktor doradził jednak iż lepiej otworzyć mu okno i dać szanse popełnić samobójstwo. Zły lekarz, rozkazał również by poniżyć księdza Piotra, ten przepowiedział mu iż jeszcze tej nocy umrze. Pani Rollison dowiedziała się o tym co zrobił Nowosilcow, jej syn został wypchnięty z trzeciego piętra, po czym zginął. Kobieta wpada na salę gdzie trwał bal, bluźni tam przeciwko Senatorowi, rzuca na niego klątwę, po czym mdleje. W tym samym momencie zdaje się słyszeć trzask, okazuje się iż doktor został zabity od uderzenia pioruna. Przepowiednia księdza się spełnia. By zrozumieć w pełni cierpienie narodu Polskiego, trzeba przeczytać lekturę Dziady, książka najlepiej odzwierciedla panujące wtedy bezprawie.

Władysław Bełza

27 stycznia 2015 | Kategoria: Bohaterowie | Tagi: , ,

Władysław Bełza Bełza uchodził za wielkiego i cenionego komentatora rzeczywistości, animatora życia prasowego, kulturalnego oraz ogólno oświatowego. Był uczniem w warszawskim gimnazjum. Kiedy ukończył je postanowił udać się do oficerskiej szkoły znajdującej się w Kazaniu. Potem został studentem Głównej Szkoły w Warszawie, gdzie powoli szlifował swój literacki warsztat. Już wtedy jednak był współpracownikiem takich pism jak „Przegląd Tygodniowy” czy „Przyjaciel Dzieci”. Na szerszą skalę zadebiutował natomiast w 1867 roku wydając swój pierwszy autorski tomik poetycki pod tytułem „Podarek dla grzecznych dzieci”. W późniejszych latach czytał niedowidzącemu już poecie Wincentemu Polowi. Dzięki temu udało mu się uzyskać pozwolenie na wydanie drugiego tomiku. W późniejszych latach udzielał się w wielu gazetach oraz współpracował z nimi na stałe. Był też redaktorem naczelny przez krótki okres czasu. Pisywał obszerne artykuły do „Polskiego Dziennika”. W jego mieście znany był nie tylko jako autor poruszających wierszy i artykułów, ale też jako organizator wielkich, kulturalnych imprez na różne okazje. On był jedną z osób, które później decydowały o losach chyba najbardziej znanej polskiej książce – „Panu Tadeuszu”. Dzięki niemu ona poszła do druku i to dzięki niemu każdy Polak ma obowiązek jej przeczytania.

Patriotyzm w Dziadach, głównym tematem

26 stycznia 2015 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Patriotyzm w Dziadach, głównym tematem Dziady części trzeciej są bardzo patriotycznym utworem, jednak nie brak tu świata fantastycznego, który znamy z Dziadów części drugiej, czy też czwartej. Ciekawym elementem Dziadów części trzeciej są widzenia, pierwsze z nich to widzenie Księdza Piotra. Obserwujemy księdza, który jest w trakcie modlitwy. Podczas jej trwania miał widzenie, ukazały mu się kibitki, wywożące na Syberie młodych ludzi. Wśród wszystkich tam obecnych ludzi znajdował się tajemniczy mesjasz, o imieniu czterdzieści i cztery, miał on zostać zbawcą kraju. Piotr widzi także Polaków, którzy niosą na swoich barakach ciężki krzyż, podobnie jak Jezus opłakiwani są przez swoją matkę- wolność. Naród który zmarł w ciężkich katuszach, zmartwychwstanie w wielkiej chwale, po czym uniesie się w białych szatach ku niebu. Naród Polski uciemiężony przez zaborców, często porównywany jest do Jezusa Chrystusa, zaś losy które na niego spadły, ludzie przyrównywali do drogi krzyżowej. Dramatyczne jest widzenie Senatora Nowosilcowa, którego wizje były strasznymi koszmarami, widział on w nich iż wszyscy się od niego odwrócili. Stracił on nawet szacunek i poparcie sowich sług. Wizje takie brały się u Nowosilcowa, z prostej przyczyny. Wiedział on iż bez poparcia Cara, nie wiele znaczy, mógł on wtedy zostać obalony przez każdego, kto tylko chciałby to zrobić. Poparcie cara Rosji, było jego gwarantem bezpieczeństwa. Stąd Nowosilcow, był tak okrutny, tylko po to by przypodobać się carowi.

Cierpienie w dramatach Williama Szekspira

26 stycznia 2015 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Cierpienie w dramatach Williama Szekspira Dramat Williama Szekspira porusza także inny ważny problem, mianowicie kwestię cierpienia. Wcale nie jest tak iż wyrządzanie krzywdy nie boli, zło zawsze rani tych którzy są jego ofiarą, dotyka jednak również czyniących zło. Lady Makbet, wydaje się z początku ślepo rządna władzy, bez chwili wytchnienia potrafi do niej dążyć. Podsyca zbrodnie, chce by jej mąż za wszelka cenę ich dokonywał, jest okropnym człowiekiem, który twardo obstaje czy popełnianiu zbrodni. Zdaje się iż chce zaspokoić tylko i wyłącznie żądze władzy, bez żadnych skrupułów, czy wyrzutów sumienia. W swoim postępowaniu jest całkowicie bezwzględna. Jednak w pewnym momencie jej psychika się załamuje, zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia, gdy poznaje okoliczności zabicia rodziny Makdufa, zdaje się słabnąć, można u niej zobaczyć dozę wrażliwości. Nawet Makbet, który po pierwszej zbrodni był bez względnym morderca, zaczyna miewać dziwne stany, raz twardy jak skała, by za chwile majaczyć bez sensu w wielkim strachu. Niepokój w jego duszy zdaje powodować cierpnie i rozpacz. William Szekspir nie pokazuje jednak cierpienia dosadnie, nie nazywa go po imieniu, żadna z postaci nie mówi że cierpi. Daje on nam tylko sceny, zachowanie postaci, które mogłoby wskazywać na ich wielką rozpacz. Dramat Makbet, jest przestrogą dla wszystkich, którzy dążą ślepo do władzy. Musimy pamiętać iż władza daję ogromną siłę, lecz może ona nas zniszczyć.

« poprzednie  

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa. poźyczka od sohokredyt od rapid finananse