Charakterystyka społeczeństwa Polskiego

18 grudnia 2014 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Charakterystyka społeczeństwa Polskiego Dziady części trzeciej Adama Mickiewicza, charakteryzują również społeczeństwo Polskie w okresie zaborów. Akcja dzieje się na salonie warszawskim na którym odbywa się bal. Od razu widać tam podział wśród Polskiego społeczeństwa, przy drzwiach stoją młodzi patrioci, zaś przy stoliku siedzi sama śmietanka towarzyska, literaci, damy, oficerowie. Tematyka ich rozmów była błaha, rozmawiali o wyższości literatury francuskiej nad Polską, w dodatku chwalili senatora Nowosilcowa za wspaniały bal, który wyprawił. Podczas trwania balu, młoda dama zachęca wszystkich do wysłuchania historii o Cichowskim, szambelan nie przystaję na ta propozycję, po czym wychodzi. Adolf zaczyna opowiadać, wspomina tego człowieka jako młodzieńca, pełnego uroku, oraz energii. Pamięta jeszcze moment w którym Cichowski zaginął, okazał się iż przez wiele lat był torturowany w więzieniu, pojono go opium, karmiono słonym jedzeniem, głównie były to solone śledzie, po czym mnie dawano kropli wody. Był ciągle zastraszany, gdy wrócił do domu, stal się zupełnie innym człowiekiem. Wydawał się niemalże obłąkany, sam nie wiedział co do końca ma robić. Bał się ludzi, stracił pamięć, prawdopodobnie w wyniku tortur, ponieważ nie chciał wydać przyjaciół. Spuchł od jedzenia które mu dawali, ponieważ było tak nie dobre. Wyglądał bardzo staro, jego twarz była pomarszczona. Cichowski przed pójściem do więzienia posiadał piękne długie włosy, jednak po przebyciu okropnych męczarni, kompletnie wyłysiał.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa.