Dziady część trzecia

5 stycznia 2015 | Kategoria: Wiersze | Tagi: , ,

Dziady część trzecia Ważną częścią Dziadów Adama Mickiewicza, jest część trzecia, dedykowana wszystkim męczennikom, którzy byli torturowani, a nawet oddali życie za ojczyznę oraz swoich kolegów. Dziady część trzecia zaczynają się w celi więziennej. Dawniej znajdował się tutaj klasztor bazylianów. Przebywa w niej Gustaw, który był przetrzymywany i torturowany, w trakcie prologu, dowiaduje się iż wychodzi na wolność. Podczas trwania sceny więziennej widzimy więźniów w celi Konrada, podczas wigilii. Przy okazji było to powitanie nowego więźnia Żegoty, który pomimo tego iż nie był uwikłany w spiski przeciwko carowi został zesłany do więzienia. Wszystkie aresztowania nowych więźniów, były tylko i wyłącznie kaprysem senatora Nowosilcowa. Uczestnicy spotkania opowiadają o warunkach w których byli przetrzymani, o tym jak potwornie smakowało jedzenie, o głodzie, który powodował osłabienie. Wspominali także o kibitkach które wywoziły ludzi na Syberię, w których widzieli swoich znajomych. Żegota opowiedział także przypowieść, o diable który chciał zniszczyć ziarno wydane przez Boga. Postanowił je więc zakopać pod ziemią. Okazało się jednak iż ziarno wyrosło i wydało jeszcze większy plon. Konrad pod wpływem emocji, wygłosił tak zwaną mała improwizacje, miał on wizje w której był orłem i leciał wysoko nad ziemia, chciał też zobaczyć wizję Polski w przyszłości, lecz przeleciał nad nim wielki, czarny kruk. Tak kończy się pierwszy rozdział trzeciej części Dziadów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa.