Okrutny czas

26 stycznia 2015 | Kategoria: Wiersze | Tagi: , ,

Okrutny czas Nastrój smutku, grozy, przerażenia apokaliptyczną, wizją świata i zagłady ludzi, to tylko niektóre z obrazów, które w wierszu „Ten czas” kreśli Krzysztof Kamil Baczyński. Napisany w 1942 roku utwór jest katastroficzną wizją czasów wojny. Świat młodego poety jest w mroku symbolizującym zło, śmierć i zagubienie. Na ziemi zapanowała śmierć. Umarła natura, wciąż umierają ludzie. Czas nie zdąża ku zmartwychwstaniu, lecz zmierza prosto w otwartą paszczę zagłady. W obliczu niechronionej zagłady życie ludzkie jest nić nie warte, kruche i ulotne. Ogarnięty złem świat pozbawiony został Boga. W czasie, gdy wszystkie wartości zastały zanegowane i zapomniane, umarł też Bóg. Wojna skazała ludzi na klęskę i totalną zagładę. W niedługim czasie okazało się, że przed zatraceniem nie ma ucieczki. Ciemność i śmierć, które ogarnęły ziemię, stały się zapowiedzią kresu wszystkiego.. Obecność w wierszu motywów symbolizujących śmierć i zagładę tj.: krzyż, groby, trumny, szubienice i sznury, wprowadzają atmosferę smutku, przygnębienia i braku nadziei.

Czas trwania utworu

23 grudnia 2014 | Kategoria: Cechy | Tagi: , ,

Czas trwania utworu Geneza utworu Makbet Williama Szekspira, nie jest łatwa, co więcej. Bardzo trudno określić czas trwania owego Dramatu. W tekście znajdują się tylko nie liczne wskazówki dotyczące, miejsca oraz czasu w którym toczyły się losy bohaterów. Przyjmuje się iż akcja Makbeta, toczy się w XI wieku, czyli jeszcze w średniowieczu. Podczas trwania wojny Szkotów, z Norwegami, która była nie zwykle zacięta. Król Dunkan toczył wtedy walkę, z królem Danii Swenem. Szekspir postanawia stworzyć coś nowego, jego dramat, nie jest już oparty na antycznych zasadach. Autor opisuje daleką przeszłość, wydarzenia które dzieją się w dramacie, napisane zostały w 1606 roku, zaś akcja toczy się w XI wieku. Największą różnicą miedzy dramatem Szekspira, a dramatem antycznym, to zerwanie z zasadą, iż akcja dramatu dotyczyła tylko jedno dnia. W tym przypadku akcja toczyła się kilka lat, nie był to szczegółowy opis, każdego dnia, lecz streszczenie wszystkich wydarzeń które miały w tym okresie miejsce. Postacią tytułową jest Makbet, jest on oddanym sługą króla Dunkana, jak również jego krewnym. Podczas bitwy z Norwegami, dowodził on wojskiem Szkockim. Jego zamek znajdował się w Inverness. Można tez o nim powiedzieć że był przykładnym mężem, Lady Makbet. Z początku Makbet, jest przedstawicielem, szlachetnego rycerstwa, bez granicznie oddanego królowi, z czasem po poznaniu wróżby, staję się żądnym władzy człowiekiem, który dla swojego sukcesu gotów jest popełnić zbrodnie.

 

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa. gablota aluminiowa