Patriotyzm w Dziadach, głównym tematem

26 stycznia 2015 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Patriotyzm w Dziadach, głównym tematem Dziady części trzeciej są bardzo patriotycznym utworem, jednak nie brak tu świata fantastycznego, który znamy z Dziadów części drugiej, czy też czwartej. Ciekawym elementem Dziadów części trzeciej są widzenia, pierwsze z nich to widzenie Księdza Piotra. Obserwujemy księdza, który jest w trakcie modlitwy. Podczas jej trwania miał widzenie, ukazały mu się kibitki, wywożące na Syberie młodych ludzi. Wśród wszystkich tam obecnych ludzi znajdował się tajemniczy mesjasz, o imieniu czterdzieści i cztery, miał on zostać zbawcą kraju. Piotr widzi także Polaków, którzy niosą na swoich barakach ciężki krzyż, podobnie jak Jezus opłakiwani są przez swoją matkę- wolność. Naród który zmarł w ciężkich katuszach, zmartwychwstanie w wielkiej chwale, po czym uniesie się w białych szatach ku niebu. Naród Polski uciemiężony przez zaborców, często porównywany jest do Jezusa Chrystusa, zaś losy które na niego spadły, ludzie przyrównywali do drogi krzyżowej. Dramatyczne jest widzenie Senatora Nowosilcowa, którego wizje były strasznymi koszmarami, widział on w nich iż wszyscy się od niego odwrócili. Stracił on nawet szacunek i poparcie sowich sług. Wizje takie brały się u Nowosilcowa, z prostej przyczyny. Wiedział on iż bez poparcia Cara, nie wiele znaczy, mógł on wtedy zostać obalony przez każdego, kto tylko chciałby to zrobić. Poparcie cara Rosji, było jego gwarantem bezpieczeństwa. Stąd Nowosilcow, był tak okrutny, tylko po to by przypodobać się carowi.

Dziady część trzecia

5 stycznia 2015 | Kategoria: Wiersze | Tagi: , ,

Dziady część trzecia Ważną częścią Dziadów Adama Mickiewicza, jest część trzecia, dedykowana wszystkim męczennikom, którzy byli torturowani, a nawet oddali życie za ojczyznę oraz swoich kolegów. Dziady część trzecia zaczynają się w celi więziennej. Dawniej znajdował się tutaj klasztor bazylianów. Przebywa w niej Gustaw, który był przetrzymywany i torturowany, w trakcie prologu, dowiaduje się iż wychodzi na wolność. Podczas trwania sceny więziennej widzimy więźniów w celi Konrada, podczas wigilii. Przy okazji było to powitanie nowego więźnia Żegoty, który pomimo tego iż nie był uwikłany w spiski przeciwko carowi został zesłany do więzienia. Wszystkie aresztowania nowych więźniów, były tylko i wyłącznie kaprysem senatora Nowosilcowa. Uczestnicy spotkania opowiadają o warunkach w których byli przetrzymani, o tym jak potwornie smakowało jedzenie, o głodzie, który powodował osłabienie. Wspominali także o kibitkach które wywoziły ludzi na Syberię, w których widzieli swoich znajomych. Żegota opowiedział także przypowieść, o diable który chciał zniszczyć ziarno wydane przez Boga. Postanowił je więc zakopać pod ziemią. Okazało się jednak iż ziarno wyrosło i wydało jeszcze większy plon. Konrad pod wpływem emocji, wygłosił tak zwaną mała improwizacje, miał on wizje w której był orłem i leciał wysoko nad ziemia, chciał też zobaczyć wizję Polski w przyszłości, lecz przeleciał nad nim wielki, czarny kruk. Tak kończy się pierwszy rozdział trzeciej części Dziadów.

 

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa.