Jacek Soplica, bohater cierpiący za swoje grzechy

9 lutego 2015 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , , ,

Jacek Soplica, bohater cierpiący za swoje grzechy Moim zdaniem bardzo ciekawą postacią w Panu Tadeuszu jest Jacek Soplica, znany wszystkim jako ksiądz robak. Wydawałoby się iż jest to prawdziwy chrześcijanin, który od zawsze postępował według zasad wiary, co więcej od samego początku był bardzo religijny. Jednakże za młodu, był on bardzo zakochany w córce pewnego szlachcica, z która miał dziecko, dzieckiem tej pary był tytułowy Tadeusz. Wspomina on także to co robił za młodu, gdy posiadał ziemię. Bawił się wtedy i hulał, nie zwracają uwagi na konsekwencje. Ponadto rzeczą której najbardziej żałuje było zabicie Stolnika, które zabił zupełnie przez przypadek. Wycelował w niego co prawda bronią, jednakże zrobił to w afekcie, poddany emocją sam nie wiedział jak to zrobił. Zdarzyło się to podczas walki z Moskalami, Ksiądz Robak nie mógł patrzeć na poczynania Stolnika, który z wielkim zaangażowaniem bronił zamku. Jednak na łożu śmierci ukazuje on wielką skruchę, mówiąc iż sam nie może wybaczyć sobie tego co poczynił. Myślę iż to idealny przykład tragicznego bohatera, który zrujnował sobie życie, przez błędy popełnione za młodu. Myślę iż postać ta jest idealną przestrogą dla wielu młodych ludzi, którzy mogą tak jak Jacek Soplica zmarnować sobie całe życie. Mam nadzieje ze już nikt z młodych nie popełni jego błędów. Na pewno ci którzy czytali Pana Tadeusza, będą wiedzieli jak się ich ustrzec.

 

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa. sprzedaź spłłek warszawa