Adam Mickiewicz, bohater dwojga narodów

18 grudnia 2014 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , ,

Adam Mickiewicz, bohater dwojga narodów Adam Mickiewicz który jest twórcą Pana Tadeusza, uważany jest za poetę Polskiego pochodzenia który tworzył ten utwór z myślą o Polsce. Lecz tak naprawdę nie było, Pan Tadeusz inaczej Ostatni zajazd na Litwie, pisany jest o wydarzeniach na Litewskim dworku szlacheckim. Tak samo w prologu, którego każdy Polak powinien znać na pamięć w końcu to nasza narodowa epopeja. To właśnie na samym początku utworu padają słowa ” Litwo ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie…….”. Jednakże o pochodzenie Adama Mickiewicza nie powinno być żadnych sporów, przecież za jego czasów, Litwa i Polska stanowiła jedno państwo. Autor opisuje w Panu Tadeuszu życie szlachty, jej problemy, oraz spory które pomiędzy sobą toczyła. Wskazuje także na problemy które miały miejsce w tamtych czasach. Przecież nasz kraj był chory potrzebował szybkich reform. Jednakże Pan Tadeusz, to nie tylko polityka, to także piękny opis miłosnych romansów, jak również codziennego życia szlachty. Mi osobiście utkwił w pamięci obraz kobiety, która zajmowała się na dworku tylko i wyłącznie parzeniem kawy. Co bardzo mnie zafascynowała, przecież to bardzo wazka specjalizacja, która zaspawała w moich oczach na miano prawdziwej sztuki. W powieści tej ukazana jest także fascynacja wzorcami Francuskimi, która dominowała wśród szlachty. Już i na Polskiej wsi zaczęły pojawiać się gustownie ubrane damy.

 

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa.