Potop przestrogą dla narodu Polskiego

10 grudnia 2014 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , , ,

Potop przestrogą dla narodu Polskiego Potop to moim zdaniem obowiązkowa lektura, każdy Polak powinien ją przeczytać, ja omówiłem tylko wstęp, jednakże jak widzicie, w Potopie pełno jest opisu nie godziwości, oraz dziwnych zażyłości Polskiej szlachty. Andrzej Kmicic dowódca kozaków, który wiele razy brał udział w bitwach o ojczyznę, okazuje się zwykłym rozbójnikiem, który całkowicie nie przestrzega żadnych zasad. Swoje wszystkie racje, musiał narzucać komuś koniecznie siłą. Przecież to on i jego wojsko wszczęło rozróbę, w której obiektem sprzeczki, były dziewczyny z którymi chcieli tańczyć jego kompani. Ukazane są także problemu ojczyzny, która podczas najazdu Szwedów jest tak osłabiona, iż nie potrafi obronić się Szwedzkiej potędze. Ogólnie rzecz biorąc ojczyzna była niszczona zarówno przez naszych sąsiadów, jak i spory wewnątrz kraju. Kłóciły się najczęściej szlacheckie rodziny, przez co traciła Polska. Wiadomo podczas wojny trzeba jedności by razem walczyć z wrogiem. Potop opisuje cała historię wojny Polaków z Szwedami, od samego początku, poprzez cud na Jasnej Górze, aż po zdarzenia mające miejsce pod koniec wojny. To doskonała książka, w której mamy do czynienia z wartką akcją, która z pewnością wciągnie każdego czytelnika. Potop, to kopalnia historii, ukazująca zdarzenia podczas Potopu Szwedzkiego. Zarówno patriotów, którzy zachowywali się jak prawdziwy bohaterzy, jak również zdrajców ojczyzny, przez których nasz kraj mało nie został zdobyty.

 

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa.