„Kot w pustym mieszkaniu”

25 grudnia 2014 | Kategoria: Wiersze | Tagi: , , ,

„Kot w pustym mieszkaniu” jest jednym z najpiękniejszych i najdyskretniejszych utworów mówiących o śmierci. Bohaterem jest samotny kot, który ciągle czeka na powrót swego nieżyjącego pana. Mieszkanie jest puste, pozbawione właściciela, który odszedł już na zawsze. W dalszej części wydaje się, że podmiotem lirycznym jest kot, który opowiada o swej samotności, czekaniu i nudzie. Choć nie potrafi zrozumieć, wie, że coś się zmieniło i już nie jest tak jak kiedyś. Kot przeczuwa, że stało się coś złego, nie pali się wieczorna lampka a na schodach panuje całkowita cisza. Po całym mieszkaniu poszukuje swego pana, zagląda do półek a nawet pod dywan. Wszystko to nie przynosi rezultatów. Nie pozostaje mu nic innego jak spać i czekać. Zwierzę odgraża się nawet, co zrobi, kiedy właściciel wróci. Zakłada, że będzie podchodził do niego powoli, nie okazując radości, lecz obrazę. Ostatnia zwrotka wyraża przekonanie, że pan powróci do swojego kota, oczekującego go z niecierpliwością. Utwór ten nie zawiera uczuć. Siła wzruszeniowa tkwi w samotności i smutku kota.

 

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa. orijen karma dla kota http://bezkompleksu24.pl/ akwarystyka