Tragedia, na przykładzie Makbeta

28 grudnia 2014 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Tragedia, na przykładzie Makbeta Tragedia jest gatunkiem dramatycznym, w którym akcje utworu kończy zawsze śmierć bohatera. Klęską głównej postaci zawsze jest nie unikniona, nie zależnie od tego jaką drogę wybierze, zawsze będzie na przegranej pozycji. Porażka jest nie unikniona, ponieważ od samego początku bohater wplątany zostaję w walkę z swoimi ambicjami, które hamowane są przez ogólnie przyjęte prawa. Tak bohater dramatu staje się osobą która musi zmagać się z ustalonymi zasadami moralnymi, dobrem a złem, czy też siłami pozaziemskimi. Tragizm polega na tym iż nie zależnie jaką decyzje podejmie nasz bohater, musi ona skończyć się klęską. Można powiedzieć że bohater, płaci w ten sposób za swoje grzechy. W Makbecie bohater, musi wybrać czy wejść na drogę zbrodni i zostać królem, czy też pozostać dawnym Makbetem, który jest wiernym sługa Dunkana. Makbet jest tu całkowicie rozdarty, z jednej strony ciągle kuszony jest przez przepowiednie czarownic, ponadto napiera na niego Lady Makbet, oraz jej chore ambicje. Ma pełną świadomość iż zdobycie trony jest jego marzeniem, nie wie co wybrać. Gdyby zrezygnował z drogi zła, straciłby żonę, swoje marzenia, swoje szczęście rodzinne. Jednak wejście na drogie zbrodni, automatycznie spowodowałoby upadek moralny Makbeta. Człowiek ten był w sytuacji bez wyjścia, mógł stracić wszystko, lub stać się podłym człowiekiem, po to by w nieczysty sposób osiągnąć sukces.

 

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa. kursy niemieckiego warszawa