Złodziejstwo

15 grudnia 2014 | Kategoria: Cechy | Tagi: , ,

Złodziejstwo W Polsce uważa się, że kradną wszyscy – od tych na samej górze po tych malutkich, na końcu drabiny społecznej. Często nawet nie uświadamiamy sobie tego, że kradniemy. W poprzedniej epoce istniał przymus pracy. Ludzie chodzili więc do niej, bo „czy się stoi czy się leży to wypłata się należy”. Nie robili w zasadzie nic – i tu już mamy kradzież. Mało kto chce uznać, że nie pracując w czasie pracy lub pracując nierzetelnie okradamy pracodawcę. Okradamy go również wynosząc do domu z pracy rzeczy biurowe. Okradamy pracodawcę na paliwie, załatwiając własne sprawy wykorzystując w tym celu służbowe auto. Przykładów nieuświadomionej kradzieży można mnożyć. Niestety opinia o Polkach jako złodziejach przylgnęła do nas z innego powodu. W czasach komuny często Polacy, którzy wyjeżdżali na zachód, aby sobie dorobić, kradli. W Niemczech zdarzały się sytuacje wypraszania Polaków ze sklepów, gdyż obawiano się, że go okradną. Do dziś zresztą można usłyszeć dowcipy o Polakach jako złodziejach. Wiadomo, że w każdym stadzie trafi się czarna owca, niestety ludzie mają tendencję do oceniania wszystkich jedną miarą. Dlatego trudno jest potem tą opinię zmienić na lepszą.

 

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa.