Jak postrzegamy narody?

9 lutego 2015 | Kategoria: Cechy, Epopeje | Tagi: , ,

Jak postrzegamy narody? Każdy naród posiada jakieś cechy charakterystyczne, po których jest rozpoznawany. Szczególnie dostrzega je obcokrajowiec zwiedzający dany kraj. Kojarzymy na przykład Niemców z porządkiem, Rosjan ze świetnymi naukowcami, ale i osobami, mogącymi wypić duże ilości mocnego alkoholu; Anglików uważamy za flegmatyków, Francuzów za romantyków, Japończyków za pracoholików. Wymieniać można bez końca. A z czym kojarzeni są Polacy? Za granicą jedni uważają nas za dobrych i uczciwych pracowników. Inni wystrzegają się nas, uważając, że każdy Polak to złodziej. Tworzą się różne stereotypy, niekonieczne prawdziwe. Niestety każdy z nas ma skłonność do oceniania narodu na podstawie zachowania pojedynczych osobników. Jeśli spotkamy rozrabiających w Krakowie Anglików uznamy, że wszyscy Anglicy są tacy. Opinia taka jest krzywdząca. Aby można było coś powiedzieć o jakimś narodzie trzeba go najpierw lepiej poznać. Przeanalizujmy, z czym kojarzeni są Polacy zarówno przez obcokrajowców jak i rodaków. W poniższych artykułach skupimy się jednak na cechach negatywnych.

Jacek Soplica, bohater cierpiący za swoje grzechy

9 lutego 2015 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , , ,

Jacek Soplica, bohater cierpiący za swoje grzechy Moim zdaniem bardzo ciekawą postacią w Panu Tadeuszu jest Jacek Soplica, znany wszystkim jako ksiądz robak. Wydawałoby się iż jest to prawdziwy chrześcijanin, który od zawsze postępował według zasad wiary, co więcej od samego początku był bardzo religijny. Jednakże za młodu, był on bardzo zakochany w córce pewnego szlachcica, z która miał dziecko, dzieckiem tej pary był tytułowy Tadeusz. Wspomina on także to co robił za młodu, gdy posiadał ziemię. Bawił się wtedy i hulał, nie zwracają uwagi na konsekwencje. Ponadto rzeczą której najbardziej żałuje było zabicie Stolnika, które zabił zupełnie przez przypadek. Wycelował w niego co prawda bronią, jednakże zrobił to w afekcie, poddany emocją sam nie wiedział jak to zrobił. Zdarzyło się to podczas walki z Moskalami, Ksiądz Robak nie mógł patrzeć na poczynania Stolnika, który z wielkim zaangażowaniem bronił zamku. Jednak na łożu śmierci ukazuje on wielką skruchę, mówiąc iż sam nie może wybaczyć sobie tego co poczynił. Myślę iż to idealny przykład tragicznego bohatera, który zrujnował sobie życie, przez błędy popełnione za młodu. Myślę iż postać ta jest idealną przestrogą dla wielu młodych ludzi, którzy mogą tak jak Jacek Soplica zmarnować sobie całe życie. Mam nadzieje ze już nikt z młodych nie popełni jego błędów. Na pewno ci którzy czytali Pana Tadeusza, będą wiedzieli jak się ich ustrzec.

Zbiorowy bohater- szlachta

19 stycznia 2015 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , ,

Zbiorowy bohater- szlachta Kolejnym bohaterem w Panu Tadeuszu, jest szlachta, stan ten został przedstawiony na konkretnych osobach. Przecież mamy w tej książce do czynienia z bogatą magnaterią, średnio zamożnymi szlachcicami, jak również ta najbiedniejszą szlachtą, która poza tytułem szlacheckim nie ma niczego. Szlachta pomimo swoich błędów, jakie popełniała w wolnej Polsce oceniana jest bardzo pozytywnie. Adam Mickiewicz wyraża się nawet o niektórych jej przedstawicielach, że zaczyna jej brakować. Ogólnie rzecz biorąc, prawie cała lektura Pan Tadeusz to sielanka, mamy tu do czynienia z opisem szlachty, w samych superlatywach. Szlachcic ukazany jest zazwyczaj jako wojenny bohater, czy też człowiek wielce zasłużony dla kraju. W tej książce autor nie miał zamiaru nikogo krytykować, powieść ta traktowanie jest bardzo sentymentalnie. Ma chwytać za serce, powodować u ludzi tęsknotę za tym co było i już pewnie nigdy nie wróci. Podczas pisania Pana Tadeusza, Polska chyliła się ku upadkowi, zaś sam poeta, próbował w Polaków tchnąć ducha walki, tak by jeszcze zawalczyli o naszą wspaniałą ojczyznę. Gdyby w Polsce działo się tak jak widział to Mickiewicz, w swoim utworze, do tej pory pewnie moglibyśmy się cieszyć wspaniałym krajem, który byłby światową potęgą. Niestety brak już szlacheckich dworków, nie ma już Podkomorzego, który poprowadziłby Poloneza, życie szlachty, jak również ten stan społeczeństwa, to już historia.

Problemy Kmicia, oraz jego kłamstwa

1 stycznia 2015 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , ,

Problemy Kmicia, oraz jego kłamstwa W trzecim rozdziale sprawy zaczynają się komplikować. Kmicic zabiera swoich towarzyszy do Wodoktów, w drodze zastrzega swoim kompanom by milczeli o jego pijaństwie. Człowiek z którym rozmawia zwany jest Kokoszką, zaczyna śmiać się z Kmicica, twierdząc iż po ślubie ” Będzie na pasku chodził”, miał on na myśli to iż boi się swojej przyszłej żony, oraz tego co ona powie. Gdy są już na miejscu Kompani Kmicica nie mogą wyjść z podziwu, dla urody Oleńki, oraz jej kultury. Z Wodoktów wszyscy ruszają kuligiem, przez knieje do Mitrunów. Czeka tam na nich ciotka Oleńki, która ma dla nich ciepły posiłek. Wszyscy posilają się tam ciepłą strawą, po czym ruszają dalej. Sceneria jest malownicza, Oleńka siedzi razem z Kmicicem w saniach, przypominających niedźwiedzia. Za nimi w saniach jedzie reszta osób towarzyszących, wszyscy świetnie się bawią. W trakcie jazdy, Kmicic zbliża się do Oleńki, po czym wyznaje jej miłość, Oleńka z radości pocałowała Kmicica. Kulig jednakże zostaje przerwany przez przybycie Wachmistrza Soroki, oznajmia on iż miasto Upita się pali. Kmicic zostawił tam część swoich żołnierzy, co się okazuje mieszczanie korzystający z zamieszania postanawiają walczyć z żołnierzami, nie chcieli się oni przecież zajmować końmi, jak również nie chcieli dostarczać jedzenia wojsku. Kmicic sam postanawia wyruszyć do Upity, po to by nie powodować nie potrzebnego rozlewu krwi.

Pan Tadeusz wykształcony młodzieniec, z dużym wdziękiem

28 grudnia 2014 | Kategoria: Epopeje | Tagi: , ,

Pan Tadeusz wykształcony młodzieniec, z dużym wdziękiem Tadeusz jest tytułowym bohaterem, tej powieści, to wokół niego toczy się akcja utworu. To wykształcony młody szlachcic, który wrócił z długiej podróży, podczas której przebywał na studiach. Jest on przedstawicielem złotej młodzieży, która była nadzieją polski, na lepsze jutro. Jest to syn Jacka Soplicy, oraz ubogiej dziewczyny, z którą on się ożenił. Tadeusz wychowywał się bez matki, która zmarła w krótkim czasie po porodzie swojego dziecka. Nasz bohater od dziecka wychowywał się u stryja, który był Sędzią. Wychowywany był w duchu patriotycznym, w przekonaniu iż musi służyć swojej ojczyźnie, wychowanie te było bardzo tradycyjne. Sam Tadeusz wspomina właśnie tak dom w którym spędził dzieciństwo. Człowiek ten jest godnym wzorcem do naśladowania. Ze względu na pęd do wiedzy, oraz jego zachowanie. Pomimo młodego wieku jest to człowiek dojrzały, który z spokojem i rozwagą patrzy w przyszłość, nie myśląc tylko o zabawie. Wiemy iż zakochany jest w młodej dziewczynie, która nie pozostaje obojętna na jego zaloty. Obydwoje odwzajemniają swoje uczucia, co więcej nie długo mają zamiar się pobrać. Moim zdaniem każdy szlachcic, powinien być taki jak Tadeusz, gdyby choć połowa Polskiej szlachty była taka jak on, nasz kraj z pewnością wyglądałby inaczej, kto wie czy nie lepiej. Pan Tadeusz jak tytułowa postać, podoba mi się najbardziej.

« poprzednie  

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa. język angielski szczecin język niemiecki warszawa Szkolenia dla sprzedawcłw