Senator i jego prawdziwe oblicze

27 stycznia 2015 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Senator i jego prawdziwe oblicze Bal u Senatora, odbywał się w Wilnie. Ludzie tam zgromadzeni bez trosko rozmawiali i grali w karty. Senator Nowosilcow, Doktor, Bajkow i Pelikan, wspomnieli o sprawię Rollinsona, mianowicie został on ciężko pobity, w trakcie przesłuchiwania, po czym zachorował. Senator był bardzo oburzony faktem, iż więzień ten dalej żyje. Na salę gdzie znajdował się Nowosilcow, wchodzi matka Rollinsona, pani Rollison prosi o widzenie z synem, lub dopuszczenie do niego księdza. Senator udał iż nie wie o czym ta kobieta mówi, obiecał jednak zapoznać się z tą sprawą. Matka przyjęła jego tłumaczenie, co więcej uznała nawet iż jest on dobrym człowiekiem. Po wyjściu kobiety Senator, wydał rozkaz, by umożliwić jej spotkanie z synem. Doktor doradził jednak iż lepiej otworzyć mu okno i dać szanse popełnić samobójstwo. Zły lekarz, rozkazał również by poniżyć księdza Piotra, ten przepowiedział mu iż jeszcze tej nocy umrze. Pani Rollison dowiedziała się o tym co zrobił Nowosilcow, jej syn został wypchnięty z trzeciego piętra, po czym zginął. Kobieta wpada na salę gdzie trwał bal, bluźni tam przeciwko Senatorowi, rzuca na niego klątwę, po czym mdleje. W tym samym momencie zdaje się słyszeć trzask, okazuje się iż doktor został zabity od uderzenia pioruna. Przepowiednia księdza się spełnia. By zrozumieć w pełni cierpienie narodu Polskiego, trzeba przeczytać lekturę Dziady, książka najlepiej odzwierciedla panujące wtedy bezprawie.

Patriotyzm w Dziadach, głównym tematem

26 stycznia 2015 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Patriotyzm w Dziadach, głównym tematem Dziady części trzeciej są bardzo patriotycznym utworem, jednak nie brak tu świata fantastycznego, który znamy z Dziadów części drugiej, czy też czwartej. Ciekawym elementem Dziadów części trzeciej są widzenia, pierwsze z nich to widzenie Księdza Piotra. Obserwujemy księdza, który jest w trakcie modlitwy. Podczas jej trwania miał widzenie, ukazały mu się kibitki, wywożące na Syberie młodych ludzi. Wśród wszystkich tam obecnych ludzi znajdował się tajemniczy mesjasz, o imieniu czterdzieści i cztery, miał on zostać zbawcą kraju. Piotr widzi także Polaków, którzy niosą na swoich barakach ciężki krzyż, podobnie jak Jezus opłakiwani są przez swoją matkę- wolność. Naród który zmarł w ciężkich katuszach, zmartwychwstanie w wielkiej chwale, po czym uniesie się w białych szatach ku niebu. Naród Polski uciemiężony przez zaborców, często porównywany jest do Jezusa Chrystusa, zaś losy które na niego spadły, ludzie przyrównywali do drogi krzyżowej. Dramatyczne jest widzenie Senatora Nowosilcowa, którego wizje były strasznymi koszmarami, widział on w nich iż wszyscy się od niego odwrócili. Stracił on nawet szacunek i poparcie sowich sług. Wizje takie brały się u Nowosilcowa, z prostej przyczyny. Wiedział on iż bez poparcia Cara, nie wiele znaczy, mógł on wtedy zostać obalony przez każdego, kto tylko chciałby to zrobić. Poparcie cara Rosji, było jego gwarantem bezpieczeństwa. Stąd Nowosilcow, był tak okrutny, tylko po to by przypodobać się carowi.

Cierpienie w dramatach Williama Szekspira

26 stycznia 2015 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Cierpienie w dramatach Williama Szekspira Dramat Williama Szekspira porusza także inny ważny problem, mianowicie kwestię cierpienia. Wcale nie jest tak iż wyrządzanie krzywdy nie boli, zło zawsze rani tych którzy są jego ofiarą, dotyka jednak również czyniących zło. Lady Makbet, wydaje się z początku ślepo rządna władzy, bez chwili wytchnienia potrafi do niej dążyć. Podsyca zbrodnie, chce by jej mąż za wszelka cenę ich dokonywał, jest okropnym człowiekiem, który twardo obstaje czy popełnianiu zbrodni. Zdaje się iż chce zaspokoić tylko i wyłącznie żądze władzy, bez żadnych skrupułów, czy wyrzutów sumienia. W swoim postępowaniu jest całkowicie bezwzględna. Jednak w pewnym momencie jej psychika się załamuje, zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia, gdy poznaje okoliczności zabicia rodziny Makdufa, zdaje się słabnąć, można u niej zobaczyć dozę wrażliwości. Nawet Makbet, który po pierwszej zbrodni był bez względnym morderca, zaczyna miewać dziwne stany, raz twardy jak skała, by za chwile majaczyć bez sensu w wielkim strachu. Niepokój w jego duszy zdaje powodować cierpnie i rozpacz. William Szekspir nie pokazuje jednak cierpienia dosadnie, nie nazywa go po imieniu, żadna z postaci nie mówi że cierpi. Daje on nam tylko sceny, zachowanie postaci, które mogłoby wskazywać na ich wielką rozpacz. Dramat Makbet, jest przestrogą dla wszystkich, którzy dążą ślepo do władzy. Musimy pamiętać iż władza daję ogromną siłę, lecz może ona nas zniszczyć.

Rozłam społeczeństwa Polskiego

26 stycznia 2015 | Kategoria: Książki | Tagi: , , ,

Rozłam społeczeństwa Polskiego Damy które siedziały w warszawskim salonie, po usłyszeniu tej nie bywałej historii, uznały tylko iż jest ona bardzo realistyczna, nie przejęły się zbytnio losem więźnia. Co więcej kobiety stwierdziły iż literatura Francuska jest o niebo lepsza od Polskiej. Nie zgadzali się z tym młodzi ludzie, którzy stali przy wejściu. Nie mogli oni już dłużej patrzeć na to jak bardzo upadla Polska elita. Piotr Wysocki ładnie ujął naród Polski, porównując go do lawy. Zamożną elitę porównał do zastygłej skorupy, która dawno zapomniała o Polsce i w łatwy sposób dała się wynarodowić, zaś młodych Polaków patriotów porównuje do wrzącego środka, który jest symbolem ciągle żyjącej Polski, która pełna jest patriotyzmu. Młodzi wykształceni ludzie zawsze byli przyszłością narodu. Dlatego senator Nowosilcow, tak uporczywie z nimi walczył. Młodzi Polacy, nie bali się stanąć przeciwko zaborcy, byli bardzo wykształceni i zdolni. Elita nie stwarzała takiego zagrożenia, zachwycała się przecież bardziej balami, jak również Francuską poezją. Zupełnie nie obchodziły ich losy Polski, liczyła się dla nich tylko dobra zabawa, oraz duża ilość pieniędzy, dla których gotowi byli zrobić wszystko. Tylko młodzi ludzie, mogli uratować nasz naród od pewnej zguby, w pełni świadomi swojej przynależności do narodu, potrafili zawalczyć o wyzwolenie naszej ojczyzny. Pomimo represji stosowanych przez zaborców.

Pomoc w odrabianiu lekcji

25 stycznia 2015 | Kategoria: Książki | Tagi: , ,

Pomoc w odrabianiu lekcji Zawsze możemy pomóc naszemu koledze w lekcjach i to również będzie forma pomocy między ludzkiej, a jak to się mówi, każda forma pomocy jest dobra i nie należy jej unikać. Jeżeli koniecznie chcemy pomagać to powinniśmy zacząć od jakiejś małej formy pomocy, a tu doskonale będzie pasowała pomoc koleżeńska, czyli taka, która będzie polegała na pomocy w odrabianiu lekcji. Oczywiście nie mówię tutaj o takiej pomocy, która będzie polegała na odrabianiu lekcji za kogoś, ale na dawaniu wskazówek, które pomogą danej osobie w poprawnym rozwiązaniu danego zadania. Taka pomoc będzie o wiele cenniejsza, ponieważ dana osoba nauczy się zasady rozwiązywania zadania o podobnym znaczeniu, co z całą pewnością pomoże mu w dalszym życiu, które stanie się nieco łatwiejsze. Pomoc w odrabianiu lekcji może się okazać nieocenioną formą pomocy dla osób, które mają problemu z rozwiązywaniem określonych zadań, a jeżeli znajdzie się chociażby jedna osoba, która dobrze wytłumaczy treść zadania może się to okazać bardzo ważne.

« poprzednie  

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa.