Okrutny czas

26 stycznia 2015 | Kategoria: Wiersze | Tagi: , ,

Okrutny czas Nastrój smutku, grozy, przerażenia apokaliptyczną, wizją świata i zagłady ludzi, to tylko niektóre z obrazów, które w wierszu „Ten czas” kreśli Krzysztof Kamil Baczyński. Napisany w 1942 roku utwór jest katastroficzną wizją czasów wojny. Świat młodego poety jest w mroku symbolizującym zło, śmierć i zagubienie. Na ziemi zapanowała śmierć. Umarła natura, wciąż umierają ludzie. Czas nie zdąża ku zmartwychwstaniu, lecz zmierza prosto w otwartą paszczę zagłady. W obliczu niechronionej zagłady życie ludzkie jest nić nie warte, kruche i ulotne. Ogarnięty złem świat pozbawiony został Boga. W czasie, gdy wszystkie wartości zastały zanegowane i zapomniane, umarł też Bóg. Wojna skazała ludzi na klęskę i totalną zagładę. W niedługim czasie okazało się, że przed zatraceniem nie ma ucieczki. Ciemność i śmierć, które ogarnęły ziemię, stały się zapowiedzią kresu wszystkiego.. Obecność w wierszu motywów symbolizujących śmierć i zagładę tj.: krzyż, groby, trumny, szubienice i sznury, wprowadzają atmosferę smutku, przygnębienia i braku nadziei.

Dziady część trzecia

5 stycznia 2015 | Kategoria: Wiersze | Tagi: , ,

Dziady część trzecia Ważną częścią Dziadów Adama Mickiewicza, jest część trzecia, dedykowana wszystkim męczennikom, którzy byli torturowani, a nawet oddali życie za ojczyznę oraz swoich kolegów. Dziady część trzecia zaczynają się w celi więziennej. Dawniej znajdował się tutaj klasztor bazylianów. Przebywa w niej Gustaw, który był przetrzymywany i torturowany, w trakcie prologu, dowiaduje się iż wychodzi na wolność. Podczas trwania sceny więziennej widzimy więźniów w celi Konrada, podczas wigilii. Przy okazji było to powitanie nowego więźnia Żegoty, który pomimo tego iż nie był uwikłany w spiski przeciwko carowi został zesłany do więzienia. Wszystkie aresztowania nowych więźniów, były tylko i wyłącznie kaprysem senatora Nowosilcowa. Uczestnicy spotkania opowiadają o warunkach w których byli przetrzymani, o tym jak potwornie smakowało jedzenie, o głodzie, który powodował osłabienie. Wspominali także o kibitkach które wywoziły ludzi na Syberię, w których widzieli swoich znajomych. Żegota opowiedział także przypowieść, o diable który chciał zniszczyć ziarno wydane przez Boga. Postanowił je więc zakopać pod ziemią. Okazało się jednak iż ziarno wyrosło i wydało jeszcze większy plon. Konrad pod wpływem emocji, wygłosił tak zwaną mała improwizacje, miał on wizje w której był orłem i leciał wysoko nad ziemia, chciał też zobaczyć wizję Polski w przyszłości, lecz przeleciał nad nim wielki, czarny kruk. Tak kończy się pierwszy rozdział trzeciej części Dziadów.

Walka Boga z diabłami o dusze Konrada

3 stycznia 2015 | Kategoria: Wiersze | Tagi: , , ,

Walka Boga z diabłami o dusze Konrada Wielka improwizacja, jest nie zwykłą sceną Dziadów części trzeciej. W niej Konrad więzień skazany przez Nowosilcowa, rozmyśla nad sobą jak nad poetą i artystą. Jest gotów wziąć na swoje barki ciężar wyzwolenia kraju, z pod rąk zaborców. Uważa się za kogoś wyjątkowego, za osobę wrażliwą, gotową poświęcić wszystko dla ojczyzny. Konrad zaczyna jednak powoli tracić rozum, zarzuca Bogu, iż nie potrafi on dać ludziom szczęścia, mówi stanowczo i wyraźnie że chce posiąść jego władze, ponieważ sam lepiej by rządził od Boga. Na koniec powiedział iż Bóg jest wielką mądrością, jednak nie ma w nim choć odrobiny miłości. Konrad czuł jedność z całym krajem, cierpiał katusze za wszystkich. Strasznie buntował się Bogu, ponieważ nie mógł pogodzić się z takim stanem rzeczy. Przez jego usta przemówił szatan, który nazwał Boga carem. Po tym wyznaniu Konrad osunął się na ziemie i stracił przytomność zaś duchy rozegrały batalię o jego duszę. Scena ta wywiera na mnie ogromne wrażenie. Konrad który był osobą wielce opanowaną, zaczął pod wpływem tortur ubliżać Bogu. Sam był przecież zagorzałym chrześcijaninem, obrońcą Maryi, Bożej Rodzicielki, jednak w zaistniałych okolicznościach, był gotów wyzwać Boga na pojedynek. To ukazuje potworność zadawanych mu tortur, oraz to jak bardzo ucierpiał z ich powodu, zarówno psychicznie jak fizycznie. Człowiek ten z pewnością zasługuje na miano bohatera.

„Kot w pustym mieszkaniu”

25 grudnia 2014 | Kategoria: Wiersze | Tagi: , , ,

„Kot w pustym mieszkaniu” jest jednym z najpiękniejszych i najdyskretniejszych utworów mówiących o śmierci. Bohaterem jest samotny kot, który ciągle czeka na powrót swego nieżyjącego pana. Mieszkanie jest puste, pozbawione właściciela, który odszedł już na zawsze. W dalszej części wydaje się, że podmiotem lirycznym jest kot, który opowiada o swej samotności, czekaniu i nudzie. Choć nie potrafi zrozumieć, wie, że coś się zmieniło i już nie jest tak jak kiedyś. Kot przeczuwa, że stało się coś złego, nie pali się wieczorna lampka a na schodach panuje całkowita cisza. Po całym mieszkaniu poszukuje swego pana, zagląda do półek a nawet pod dywan. Wszystko to nie przynosi rezultatów. Nie pozostaje mu nic innego jak spać i czekać. Zwierzę odgraża się nawet, co zrobi, kiedy właściciel wróci. Zakłada, że będzie podchodził do niego powoli, nie okazując radości, lecz obrazę. Ostatnia zwrotka wyraża przekonanie, że pan powróci do swojego kota, oczekującego go z niecierpliwością. Utwór ten nie zawiera uczuć. Siła wzruszeniowa tkwi w samotności i smutku kota.

 

Książka jest napisana perfekcyjnym wręcz językiem. Syf, brud, ubóstwo świata są tu widokiem przedstawionym w taki sposób, że czujemy się niebywale poruszeni. Do gustu przypadł mi również koniec i samo przesłanie, obok którego nikt nie powinien przejść obojętnie - mówiąc w skrócie, coś wspaniałego. Gorąco polecam.

O stronie

Strefa to straszna rzecz strefa żyje, raz wejdziesz do strefy, nigdy się z tego nie wygrzebiesz, to jak narkotyk. A my jesteśmy Stalkerami. My strefą żyjemy, my ją kochamy dzięki niej mamy za co zjeść, napić się mamy za co żyć. Brzmi ciekawie? Z pewnością tak. Dodatkową zachętą jest jeszcze fakt, że z kartki na kartkę jest jeszcze ciekawiej co daje naprawdę zaskakujący efekt końcowy. Sama książka opowiada o Stalkerach - łowcach skarbów, którzy wyruszają do strefy lądowania istot pozaziemskich aby zdobyć zakazane przedmioty, w celu sprzedania ich "na czarno", ot niby zwykła praca aczkolwiek niebywale niebezpieczna, albowiem nie polują na Ciebie tylko władze, ale również i sama strefa. chicago party buses forum akwarystyka